W ramach Społecznego Inkubatora Innowacyjności zakłada się wdrożenie następujących pakietów działań:

  • platforma społecznej aktywizacji zawodowej -  paleta możliwości prowadzących do trwałego oddłużenia nie tylko z długów czynszowych oraz zwiększenia rokowań na zachowanie wypłacalności w przyszłości;
  • platforma optymalizacji zasobu – narzędzia prowadzące do lepszego wykorzystania istniejącego zasobu mieszkaniowego i podniesienia jego jakości i jakości najbliższej przestrzeni.   

Planowane rozwiązania mają na celu przeciwdziałać ubóstwu mieszkaniowemu poprzez optymalizację wykorzystania istniejącego zasobu, między innymi dzięki zamianie mieszkań, remontom pustostanów oraz działaniom zwiększającym bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców, a także działaniom skierowanym na jakość przestrzeni otaczającej budynki.

lab-schemat1.png

Schemat 1. Hierarchia realizacji założeń projektu.

Poszczególne działania założone w platformie społecznej aktywizacji zawodowej
oraz optymalizacji zasobu będą realizowane w ramach tzw. społecznego inkubatora innowacyjności, którego głównym celem jest:

  • wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki (Politechnika Częstochowska) w realizacji projektów mających na celu zastosowanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych w sferze gospodarczej lub społecznej;
  • analiza potrzeb społecznych lokatorów, pracowników TBS Częstochowa;
  • kontrolowanie wyników badań naukowych pod względem ich użyteczności praktycznej.


Działania w społecznych inkubatorach innowacji to proces, w którym połączone siły naukowców wraz z Przedstawicielami Spółki ZGM TBS oraz z podmiotami gospodarczymi będą realizować innowacyjne usługi. Obie grupy zajmują się aktywnym wyszukiwaniem innowacji społecznych, ułatwiających rozwiązywanie problemów mieszkańców, oraz komercjalizację tych pomysłów poprzez publikacje naukowe i praktyczne możliwości wdrożeniowe.  Planowanie, organizowanie oraz monitorowanie zamierzonych celów ma być realizowane przez zespół złożony z naukowców z Politechniki Częstochowskiej przy wsparciu pracowników ZGM TBS Sp. z o.o. w Częstochowie.

W ramach realizacji pojedynczych działań nastąpi współpraca z radami lokatorów. Stworzone zostaną mechanizmy partycypacji w zakresie optymalizacji wykorzystania zasobu oraz pomocy osobom wykluczonym społecznie, w szczególności z uwagi na spiralę zadłużenia. Podjęta zostanie również współpraca ze środowiskiem naukowym w zakresie opracowania innowacji społecznych prowadzących do redukcji ubóstwa mieszkaniowego, wykluczenia społecznego oraz podniesienia jakości zarządzanego zasobu mieszkaniowego.

Podstawowym celem zespołu stworzonego dla inkubacji innowacji będzie aktywne wyszukiwanie pomysłów komercyjnych i doprowadzenie do przetworzenia takiego pomysłu w produkt/usługę.

lab-schemat2.png

Schemat 2. Proces inkubacji społecznej.

Proces włączenia społecznego musi mieć charakter dwukierunkowy, tzn. pozwalać odbiorcom przekazów na formułowanie informacji zwrotnych i własnych opinii. Na każdym etapie działalności planowane są konsultacje i współpraca z radami mieszkańców, pracownikami ZGM TBS w Częstochowie oraz naukowcami z Politechniki Częstochowskiej.

Przewiduje się przygotowanie kampanii społecznych, spotkań wzmacniających wspólnotę, kontynuację programów oddłużeniowych i wprowadzanie nowych, promocję lokatorów płacących czynsz, organizowanie imprez sportowych, kulturalnych, warsztatów ekologicznych oraz promujących zdrowy styl życia, do których organizacji zostaną zaproszeni mieszkańcy. 

Zasada współpracy oraz empowerment czyli proces angażowania interesariuszy, a w szczególności mieszkańców w proces podejmowania decyzji oraz umożliwienie im brania odpowiedzialności za swoje działania, bezpośrednio przekłada się na wzrost świadomości
co do kosztów wykonania poszczególnych przedsięwzięć, zwiększa poczucie przynależności do wspólnoty samorządowej, a także przynosi poprawę relacji we wspólnocie.

 

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Politechnika Częstochowska uczelnią dostępną.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Logo Fundusze EuropejskieFlaga PolskiLogo Narodowego Centrum Badań i RozwojuFlage Unii Europejskiej