01.03.2024
Kolejna inicjatywa społeczna w ramach Smart Green City Lab
Ekologia w każdym z nas
– cykl warsztatów edukacyjno-ekologicznych dla młodzieży z częstochowskich szkół

        Warsztaty edukacyjno-ekologiczne pozwolą zrozumieć otaczający świat z perspektywy działań uwzględniających potrzebę wdrażania założeń ekologicznych w każdym domu. Poprawa jakości życia mieszkańców zaczyna się poprzez edukację w tej dziedzinie od najmłodszych lat. Zorganizowanie cyklu warsztatów edukacyjnych dla młodzieży częstochowskich szkół pozwoli przybliżyć tematykę związaną z ekologicznym podejściem do życia. Podczas pierwszego warsztatu młodzież stworzy własne ekologiczne produkty oraz dowie się jak gospodarować wspólnym środowiskiem naturalnym dla dobra ludzkości.

Inicjatywa została poddana procedurze SGCL:

20240301-1.png

Rys. 1.Ścieżka postępowania podczas realizacji projektu w Smart Green City Lab

       W ramach warsztatu przeprowadzona będzie prelekcja na temat ekologii w otaczającym świecie oraz część praktyczna angażująca uczestników warsztatu do stworzenia własnych ekologicznych produktów z logo Smart Green City Lab Częstochowa.

W zielonych okręgach z listkiem napis: "Smart Green City Lab Częstochowa"

Po warsztatach zostaną sporządzone wnioski oraz propozycję przyszłych działań z udziałem zainteresowanych szkół.

Prowadzący warsztat:

  • dr Katarzyna Sukiennik, Wydział Zarządzania, Politechnika Częstochowska
  • dr Michał Dziadkiewicz,  Wydział Zarządzania, Politechnika Częstochowska
  • dr Judyta Kabus, Wydział Zarządzania, Politechnika Częstochowska
  • dr inż. Luiza Piersiala, Wydział Zarządzania, Politechnika Częstochowska
  • dr Marta Szczepańczyk, Wydział Zarządzania, Politechnika Częstochowska
  • dr Renata Włodarczyk, Wydział Infrastruktury i Środowiska, Politechnika Częstochowska

29.12.2023
FORUM ‘24 KOBIETA MIĘDZY PRZESTRZENIĄ PRYWATNĄ A PUBLICZNĄ
oraz VIII MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA "Science 2 Business"

pod patronatem 
Prezydenta Miasta Częstochowy Pana Krzysztofa Matyjaszczyka 
Dziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej dr hab. inż. Iwony Otoli, prof. PCz

Konferencja odbędzie się 07-08.03.2024 na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej

Wydarzenie stanowi kontynuację cyklu konferencji pod nazwą „Smart City”, organizowanych przez firmę ZGM TBS Sp. z o.o. w Częstochowie, we współpracy z Politechniką Częstochowską.

Tegoroczne Forum’24 przyjęło wyjątkowy wymiar, skupiając się na podkreśleniu rosnącej roli kobiet w życiu społecznym, otoczeniu gospodarczym oraz ich prywatnej sferze.

Celem tego wydarzenia jest nie tylko uznanie wkładu kobiet w różnorodne dziedziny życia, lecz również zwrócenie uwagi na ich znaczenie jako kluczowych graczy w kształtowaniu współczesnego społeczeństwa. Forum’24 stawia sobie za zadanie inspirację, wymianę doświadczeń oraz budowanie platformy, która umożliwi podniesienie świadomości społecznej na temat równości płci i aktywnego uczestnictwa kobiet we wszystkich aspektach życia.

Równolegle, konferencja "Science 2 Business" dedykowana jest szeroko pojętej wymianie myśli i prezentacji najnowszych osiągnięć naukowych. Jej głównym celem jest zainicjowanie dyskusji wokół aktualnych wyzwań zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym kobiet. Szczególny nacisk kładzie się na kwestie związane z zielonym ładem oraz powrotem kobiet na rynek pracy.

To unikalne połączenie dwóch konferencji pozwala na tworzenie synergii pomiędzy światem nauki a praktyką biznesową, a także na integrację społeczności akademickiej z przedsiębiorcami i przedstawicielami lokalnych instytucji. Mamy nadzieję, że Forum’24 stanie się inspirującym miejscem, gdzie wspólnie będziemy kształtować zrównoważoną i inkluzywną przyszłość.

Strona konferencji: https://konferencja.zgm-tbs.czest.pl/ 


21.12.2023
Złota Rączka
Ruszyła inicjatywa społeczna dla mieszkańców Częstochowy

W Częstochowie powstała inicjatywa dla częstochowskich Seniorów zamieszkujących zasób mieszkaniowy należący do ZGM TBS Sp. z o.o.

Odnoszą się do głównego celu działania Smart Green City Labu, którym jest poprawa jakości życia mieszkańców przez innowacyjne rozwiązania przy wykorzystywaniu dostępnych zasobów miejskich zdecydowano się na wdrożenie priorytetowego działania o nazwie „Złota Rączka”. Pomysł został dokładnie przeanalizowany przez Zarządcę ZGM TBS oraz specjalistów. Następnie przeszedł przez procedurę SGCL i na jej podstawie powstał poniższy schemat działania w ramach inicjatywy „Złota Rączka”.

zlota_raczka_1.png

Rys. 1. Ścieżka postępowania podczas realizacji projektu w Smart Green City Labie

Główne założenia Programu „Złota Rączka”:

  1. Program „Złota Rączka” polega na nieodpłatnym udzieleniu pomocy przy drobnych domowych naprawach, których Senior nie może wykonać samodzielnie. Senior może skorzystać z usług 4 razy w ciągu roku kalendarzowego przy założeniu, że koszt naprawy nie przekroczy 100 złotych.
  2. Program „Złota Rączka” realizowany będzie od 1 grudnia 2023 r. do 30 czerwca 2024 r, od poniedziałku do piątku w godzinach 7-15.
  3. Program „Złota Rączka” skierowany jest do seniorów powyżej 70 roku życia mieszkających samotnie lub z drugim seniorem, którego wiek przekroczył 70 lat. Uczestnicy muszą zamieszkiwać stale lokal należący do ZGM TBS w Częstochowie.
  4. Program „Złota Rączka” będzie obejmował m.in.:
    Złota rączka to: wymiana żarówki, udrożnienie odpływów, uszczelnienie syfonów,  naprawa cieknących kranów, wymiana lub regulacja deski toaletowej,  montaż lub wymiana zamka, regulacja drzwi i okiejn, wymiana pokręteł, baterii, słuchawek, węży prysznicowych, naprawa, wymiana zawiasów w drzwiach/szafach, podłączenie pralki, zmywarki, innego AGD, montaż wymamiana gniazdek i wyłączników świateł/lamp

5. Program „Złota Rączka” nie obejmuje m.in.: usług sprzątających, prac o charakterze remontowym, w tym w szczególności malowania ścian, wymiany parkietu, składania mebli, prac, których czas wykonania szacowany jest na przekraczający jedną godzinę itp.
6. W celu  skorzystania z programu „Złota Rączka” należy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami zawartymi w regulaminie programu oraz zgłosić się do Oddziału Eksploatacji ZGM TBS w Częstochowie - https://zgm-tbs.czest.pl/zlota-raczka/.  

       Priorytetowy Program „Złota Rączka” na pewno pomoże częstochowskim seniorom, którzy codziennie muszą mierzyć się z sytuacjami, które często są dla nich ze względu na wiek i stan zdrowia trudne. Możliwość uzyskania bezpłatnej pomocy w niewielkich domowych naprawach pozwoli im poczuć się spokojniej i zapewni ich, że nie są sami. Wszystkie inicjatywy społeczne wspierające zasłużonych seniorów są potrzebne w Częstochowie. Dlatego Smart Green City Lab liczy na więcej takich inicjatyw, które pozytywnie wpłyną na lepszą jakość życia dla mieszkańców Częstochowy.


26.11.2023
Kampania społeczna ŚWIADOMY MIESZKANIEC - BEZPIECZNY DOM

W ramach kampanii społecznej ŚWIADOMY MIESZKANIEC- BEZPIECZNY DOM została opracowana broszura informacyjna  zawierająca wskazówki i informacje dotyczące możliwości oszczędzania energii w gospodarstwach domowych bez ponoszenia dodatkowych kosztów lub przy niewielkim zaangażowaniu środków na ten cel. Jest dedykowana mieszkańcom Miasta Częstochowy.

Broszura została wydrukowana nakładem 10 000 sztuk jako dodatek specjalny w  czasopiśmie "Informator" Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie. Jest również dostępna pod linkiem: https://zgm-tbs.czest.pl/wp-content/uploads/2023/05/informator-ZGM_TBS-05_2023.pdf  

lab_aktualnosci.png

 DODATEK SPECJALNY

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Politechnika Częstochowska uczelnią dostępną.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Logo Fundusze EuropejskieFlaga PolskiLogo Narodowego Centrum Badań i RozwojuFlage Unii Europejskiej